Четвер, 15.11.2018, 07:57
Вітаю Вас Гість | RSS

ТЕРНОПІЛЬ РЕЛІГІЙНИЙ

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

ПОКРОВИТЕЛЬКА ТЕРНОПОЛЯ - СВЯТА ТЕКЛЯ

Покровителем міста  Тернополя історично вважають святу Теклю -.Феклу Іконійську Ще у 1882 р. в місті з'явилася фігура святої Теклі. Її поставили біля однієї з громадських криниць.
 Ця статуя пов'язана з іменем ксьондза-єзуїта Антона Рейхенберга... Священик був опікуном міської бідноти, оберігаючи її від голоду і холоду. Якщо господар бачив на подвір'ї Рейхенберга, то брав необхідне - дрова чи їжу - і ніс бідним,” пише Любомира Бойцун у книзі “Тернопіль у плині літ”.
До слова, отець Антоній любив молитися біля фігури святої Теклі.
Фигура св. Теклістояла     посеред вулиці Верхня Панська (нині початок бульвару Тараса Шевченка)    на колоні  (нині початок бульвару Тараса Шевченка);
 До Другої світової війни вівтар з її зображенням знаходився у Домініканському костелі — нині церкви Непорочного зачаття Матері Божої
Фекла Іконійська (грец. Θέxλα,першомучениця Фекла; 30-і роки I століття, Іконія — II век, Селевкія) — ранньохристиянська свята, шанована в лику рівноапостольних. Життя святої описане лише у апокрифі «Діяння Павла та Фекли», написаному у II столітті.

Пам'ять святкують в Православній церкві 24 вересня (по юліанським календарем), в Католицькій церкві 23 вересня.
Фекла народилася і жила в малоазіатському місті Іконії (суч. турец. Конья) в родині багатих язичників. В 18 років вона була заручена зі знатним юнаком, але під час перебування в місті апостола Павла (бл. середини I століття) захопилася його проповіддю та вирішила не вступати в шлюб, присвятивши себе служінню Богу. Юнак за порадою друзів відвів Павла до правителя міста, який наказав заарештувати апостола по звинуваченню, що він « забороняє дівам одружуватися ». Фекла таємно відвідувала апостола, віддаючи тюремним стражам свої коштовності. Коли про це стало відомо батькам, то її і Павла привели на суд правителя міста:

... закликав він Феклу та запитав:
— Заради чого не приймаєш ти шлюбу з Фамірідом за законом Іконійським?
Вона ж стояла, не зводячи з Павла очей, і мовчала; бачачи ж се, вигукнула Феокліт, її мама:
— Вогнем спали беззаконницю, вогнем спали безшлюбну посеред театру міського, щоб усі дружини надалі боялись і її прикладом врозумлялися!
І сумував Ігемон багато; та Павла, по бичуванні, вивів він за межі міста, а Феклу же присудив вогнем спалити.

— «Діяння Павла та Фекли»
Згідно апокрифу, Феклу завели на велике багаття, проте раптовий дощ погасив полум'я і вона залишилася неушкоджена. Покинувши Іконію, Фекла знайшла Павла та разом з ним вирушила в Антіохію де її примітив правитель міста Олександр. У відповідь на його домагання « зірвала вона хламиду з Олександра та роздерла її; і вінок зняла з голови його », за що була відправлена ​​ на розтерзання звірам. На Феклу були спущені хижі звірі. Але вони не торкнулися Фекли а навпаки лизали її рани.

З Антіохії Фекла вирушила на пошуки Павла, який наставляв її на навчання людей слову Божому. Через час Фекла повернулася в рідну Іконію, де навернула свою матір у християнство. Відносно смерті святої апокриф повідомляє, « відійшла вона в Селевкию, де, багатьох просвітивши словом Божим, сном добрим спочила ».

Церковний переказ повідомляє, що вона довгі роки жила в сирійській Селевкії і у віці 90 років, коли її переслідували язичницькі жерці, була прихована від них горою. Печера, в якій за переказами померла Фека, розташована в сирійському селищі Маалюлі (гори Каламон). Над нею побудований монастир, названий на честь святої.

На честь Фекли названий астероїд 586 Текла, відкритий 1906 року.
Мощі святої Фекли перебували в Кілікійській Вірменії, в місті Тарс. В 1312/13 році відбулися заручини вірменського короля Ошин із дочкою арагонського короля, принцесою Ізабеллою Арагонською. Батько останньої, король Альфонсо IV, взамін заручин своєї дочки з Ошином, планував отримати мощі святої Фекли які знаходились у вірменському місті Тарс. Проте зважаючи на протести кілікійської опозиції заручини була відмінені, а мощі так і залишилися в Кілікійському вірменському царстві. Після захоплення Кілікійської Вірменії єгипетськими мамлюками, частина мощей святої Фекли була вивезена християнами на Кіпр, де досі зберігаються в жіночому монастирі святої Фекли, розташованому на околиці села Мосфілоті, неподалік від міста Ларнака

за матеріалами інтернет-видань

 

Категорія: Мої статті | Додав: АЗИЛЬ (02.09.2015)
Переглядів: 683 | Коментарі: 1 | Теги: Тернопіль релігія св. Текля Фекла І | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Пошук
Календар
Друзі сайту
АнтиСекта@Тернопіль http://antisekta.ucoz.com/index/0-2 Тернопільський центр допомоги "АЗИЛЬ"http://azil.ucoz.ua
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0